Park

Park na mokradłach

Park na mokradłach - The Energy, Climate and Environmental Park – to wyjątkowe połączenie produkcji energii, oczyszczania wody, recycling I zarządzania zasobami klimatu.

Park na mokradłach to bardzo nowoczesna koncepcja edukacyjna skupiająca w swoim programie użytkowym zagadnienia energii, klimatu i środowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park wodny z mostem w Kopenhadze

Obszar oczyszczalni ścieków został zagospodarowany przez planistów przestrzennych C.F. Møller Landscape. Funkcjonuje tam spółka Hillerød Utility Company, której działalność została dostosowana do gospodarowania zasobami naturalnymi. Powierzchnia parku wynosi ok. 50 ha. Na terenie spółki znajdują się gospodarstwa domowe, stacja recyclingu, stacja produkcji biomasy i ciepła, pola testowe dla energii słonecznej, i wiatrowej oraz centrum nauki.

park na mokradłach
Kompleks parkowy (źródło www.archello.com)

Park na mokradłach - The Energy, Climate and Environmental Park – to wyjątkowe połączenie produkcji energii, oczyszczania wody, recycling I zarządzania zasobami klimatu. Dla społeczeństwa to również przede wszystkim teren rekreacyjny o walorach edukacyjnych. Obszar demonstruje środki energetyczne i klimatyczne jako przyszłościowy i ambitny model opieki nad planetą Ziemią. To również miejsce,  w którym uczniowie i studenci mają możliwość poznać i wdrażać „zielone”, ekologiczne wiadomości poprzez praktykę i obserwację. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przejście przez wodę

park na mokradłach
Widok z tarasu na dachu (fot. worldlandscapearchitect.com)

Społeczeństwo może  korzystać z obszaru w postaci spacerów na mokradłach, gdzie rozwija się bogate życie ptactwa wodnego. Do dyspozycji odwiedzających są również obszary wspinaczkowe zbudowane z ziemi pochodzącej z recyclingu. Kluczowym elementem było stworzenie elastycznych warunków dostępu dla zwiedzających oraz warunków odwadniających teren. Ważnym aspektem, na który zwrócono uwagę to plan zwrócenia stanu naturalnego na badanym obszarze w okresie kilkudziesięciu przyszłych lat. 

park na mokradłach
Widok rozpościerający się z mokradeł (fot. archello.com)

Projekt powstał w Danii w 2013 roku i stanowi pierwszy tego rodzaju obiekt na świecie skupiający wszystkie energetyczne cele w jednym miejscu.

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło:http://worldlandscapearchitect.com/energy-climate-and-environmental-park-solrodgard-denmark-c-f-moller-landscape/#.VJ1Cy_9gPA

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!