Przestrzeń publiczna

Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach

Miniony okres letnio-jesienny był niezwykle korzystny dla obszaru jeziora w Paprocanach. Pracowano nad szczegółowym zagospodarowaniem tentu i wieloma udogodnieniami technicznymi. Letnie kąpielisko pod Tychami oraz Ośrodek Wypoczynkowy oferują okolicznym mieszkańcom wiele sezonowych atrakcji.

Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. W bezpośrednim sąsiedztwie promenad znajduje się ośrodek wypoczynkowy z wieloma atrakcjami rekreacyjno-sportowymi. Zagospodarowanie południowo wschodniej części jeziora jest kolejną inwestycją na tym terenie, mającą na celu szerokie udostępnienie walorów krajobrazowych i poszerzenie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców miasta.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród ozdobny zimą

Koncepcja zagospodarowania opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. Pozwala to na różną percepcję przestrzeni z różnych punktów promenady. W miejscach cofnięć promenada łączy się z tylnym ciągiem pieszo-rowerowym, w miejscach wychodzących nad wodę opada prawie do jej poziomu. Na promenadzie znajdują się też: otwór z rozciągniętą nad wodą siatką i specjalnie zaprojektowane ławki, mogące służyć także jako trybuny dla oglądających zawody sportów wodnych odbywające się na jeziorze. Zagospodarowanie uzupełniają atrakcje: nowa piaszczysta plaża i plenerowa siłownia. 

paprocany

Podstawowym celem przy doborze materiałów wykończeniowych było podkreślenie naturalnego charakteru krajobrazowego zagospodarowywanego terenu z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Część konstrukcji zasłonięto dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i obsianiem go trawą. Do wykończenia powierzchni promenad, ławek i balustrad zastosowano drewno iglaste.

paprocany

Pozostałe elementy utwardzone (placyki na rowery i powierzchnie pod urządzeniami siłowni) wykonano z w pełni wodoprzepuszczalnych systemów na bazie kruszyw mineralnych i granulatu EPDM.

paprocany

Konstrukcję części wychodzących nad jezioro stanowią kształtowniki stalowe oparte na betonowych palach wbitych w dno jeziora.

Teren został oświetlony wyłącznie za pomocą energooszczędnych źródeł światła LED.

Teren opracowania zajmuje ok. 2ha na długości brzegu ok. 400m. Budżet to ok. 850 000 euro.

paprocany

Przed inwestycją teren ten był jedynie trawnikiem przy drodze. Mimo walorów krajobrazowych, zupełnie niewykorzystany (poza wędkarzami).

Już w pierwszych tygodniach po otwarciu, mimo braku sprzyjającej aury, promenady stały się miejscem tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców. Stały się w pełni działającą przestrzenią publiczną, nowym miejscem spotkań. Podczas dnia miejscem spacerów całych rodzin, wieczorem miejscem randek i kontemplacji.

paprocany

Pracownia: RS+ Robert Skitek 

inwestor: U.M.Tychy
Lokalizacja: Tychy

Powierzchnia: 2 ha

Projekt: 2012

Realizacja: 2014
Autor: arch. Robert Skitek,

współpraca:  arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Szymon Borczyk, arch. Marcin Jamroż, arch. Dorota Zwolak, arch. Katarzyna Wiśniewska

Konstrukcja: Jan Kostorz
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski 

paprocany

Komentarze

*

Jan Zagórski

Jest piękny zachęcam do spacerów

Ja

Najpiękniej :D

Roman

Super realizacja

gość

Mogliby wymienić nawierzchnię boiska do gier zespołowych (koszykówka /siatkówka), bo aktualna nie jest odpowiednia do sportowej rywalizacji.

Rafał

Genialne miesjce

Jolanta Kutz

fantastyczne i magiczne miejsce:) polecam gorąco!!!!!

ROBERT MAJCHER

JEST SUPER POLECAM!

Jerzy

Fantastyczna realizacja ! To są moje trasy biegowe
To tu mam swoje rekordy życiowe mieszkam przy lesie i jestem tu 3 razy w tygodniu pokonując dookoła jeziora ponad 40 km tygodniowo,jakie powietrze ! A wieczorem jak w bajce,samo zdrowie.

Marian Grzyśkav

jest co podziwiać

asia

Cudowne...Paprocany. Miejsce w którym nie można się nudzić, gdzie każdy miło spędzi czas. Wiosną latem jesienią i zimą zachwycają...

Adam

zajefajne miejsce

Józik

fajny i pomysłowy kawałek wody i lądu

asia

super miejsce

broko

Wygląda lepiej niż wcześniej (wielki +), o co w sumienie było trudno (poza wyburzaniem tego na co miasta "nie stać", od jakiś 30-40 lat nic na ternie się nie działo, poza interesami władzy). Co z wymianą zbyt cienkich, uginających się pod przechodniami deseczek?

ja

Ok

Heniutka

Paprocany sa piękne :)9

Radosny

Pięknie i rekreacyjnie

BRONISŁAW

Piękne miejsce do spacerów-jest czym oddychać ,jest i przepiękny krajobraz.Miejsce godne polecenia !!!!!!!!!!!!!

KOZIOŁ WIESŁAW

BARDZO PIĘKNIE. GRATULACJE DLA PROJEKTANTA.

Natalia Graczykowska

Jeszcze tylko pozbyć się sinic i wszystko będzie grało. Najlepsza inwestycja miasta!

Robert

Najpiękniejsze miejsce na ziemi:)

trzepala

zachęca do odwiedzenia, ładne nabrzeże

Aldona10000

spełnienie marzeń:-)

Wiesław

Superowo. Polecam zobaczyć.

J.K

Marzy mi się czysta woda by można było się kąpać

Przemek

Świetny!!!

Elage

Empiku nie będzie. Polecam zajrzeć na forum Siedlec na gateza.pl. Tam jest dokładnie wytłumaczone dlaczego. Co do galerii to faktycznie fajne tylko kto powiedział, że one będą w centrum tych miast? Może będą na obrzeżach bo przecież o tu leży sedno problemu. Usytuowanie galerii w centrum Siedlec to katastrofalny pomysł i porażka komunikacyjna w przyszłości!

Adilson

Empiku nie będzie. Polecam zajrzeć na forum Siedlec na geztaa.pl. Tam jest dokładnie wytłumaczone dlaczego. Co do galerii to faktycznie fajne tylko kto powiedział, że one będą w centrum tych miast? Może będą na obrzeżach bo przecież o tu leży sedno problemu. Usytuowanie galerii w centrum Siedlec to katastrofalny pomysł i porażka komunikacyjna w przyszłości!

Luis

I thghuot finding this would be so arduous but it's a breeze!

Cintya

That's not even 10 mitunes well spent!

Arek

W połączeniu z kawiarnio – lodziarnią Promenada stała się moim najważniejszym przystankiem po pracy. Każdemu polecam spacer lub rower po ul. Parkowej i postój na lodach Gramy, bo trudno spotkać na lokalnym rynku coś lepszego. O sieciowych lodach to już nawet nie wspominam. W sezonie dość duże kolejki, ale można przeczekać. W okolicy jest sporo ciekawych punktów widokowych.

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!