kızılay odtülüler dershane

Ekologia

Rola zieleni w zatrzymywaniu wody w mieście

Powodów dla prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w miastach jest wiele. Przemyślane i planowane zarządzanie wodą przynosi dla miasta wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych.  Wykorzystując naturalne zdolności retencyjne roślinności posadzonej przede wszystkim w centrum miast można usprawnić system gospodarowania wodą deszczową.

Rola zieleni w środowisku miejskim jest nieoceniona. Dlaczego zatem wciąż jej brakuje? Roślinność wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, tworzy przyjemne przestrzenie miejskie, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, obniża lokalną temperaturę, poprawia wilgotność oraz co najważniejsze – zatrzymuje wodę opadową.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Muzeum drzew w Zurychu 

Powodów dla prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w miastach jest wiele. Przemyślane i planowane zarządzanie wodą przynosi dla miasta wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych.  Wykorzystując naturalne zdolności retencyjne roślinności posadzonej przede wszystkim w centrum miast można usprawnić system gospodarowania wodą deszczową.

odprowadzanie wody
Odprowadzanie ścieków do rzeki (źródło ekostalowa.cba.pl)

Wiele miast spotyka się ze wspólnym problemem zbyt wielu wybetonowanych powierzchni ulicznych. Woda opadowa jest niewykorzystywana i spływa kanałami obciążając miejską kanalizację. W miejscowościach położonych nad brzegami rzek dochodzi często do zanieczyszczania wód płynących, ściekami wód deszczowych zabierających ze sobą wszelkie zanieczyszczenia z gruntu miejskiego. Zatrzymywanie wody opadowej na poziomie miasta jest zatem konieczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przejście przez wodę

odprowadzanie wody
Wybetonowane ulice pozbawione roślinności (źródło travellingworm.wordpress.com)

Świadomość obywateli i władz miejskich rośnie. Pojawia się wiele pomysłów przekształcenia przestrzeni miejskiej i publicznej w bardziej przyjazne środowisku systemy zieleni. Bardzo dobrym rozwiązaniem wdrażanym przez architektów krajobrazu jest przekształcanie lub zakładanie na nowo przyulicznych ogrodów. Mają one zastąpić nadmiar wybetonowanych powierzchni i chodników. Często w miejscach zapewniających połączenie ciągów pieszych z jezdnymi zakłada się specjalną nawierzchnię przepuszczalną i obsadza się grunt roślinami. Zwiększa się w ten sposób obszar biologicznie czynny, który jest w stanie absorbować wodę deszczową wykorzystywaną przez zieleń. Obniża to również koszty zakładania systemów nawadniania, gdyż roślinność otrzymuje naturalne wsparcie w postaci deszczu. 

odprowadzanie wody
Przepuszczalna nawierzchnia parkingowa (źródło en.huebner-lee.de)

W miastach pojawiła się możliwość złożenia projektu przyulicznego ogrodu przez mieszkańców oraz organizacje pozarządowe. Umożliwia to otrzymać odpłatne pozwolenia na realizację inwestycji w celu zapewnienia publicznego i środowiskowego dobra. Koszt usunięcia betonowych łączników, nasadzenia roślin i późniejszej ich pielęgnacji pokrywają partnerzy programu. 

odprowadzanie wody
Zieleń miejska w Pradze (źródło oaza-zieleni.blogspot.com)

Zabierzmy głos w naszych miastach na rzecz zwiększenia roli zieleni w mieście oraz tworzeniu przyjaznych środowisku i społeczeństwu przestrzeni publicznych z aktywnym systemem zatrzymywania wody!

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

odprowadzanie wody
Zieleń w pasie drogowym (fot. www.skyscrapercity.com)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!