kızılay odtülüler dershane

Przestrzeń publiczna

Miejska rewitalizacja w Paryżu

We wschodniej części Paryża w dzielnicy XXII znajduje się Promenade Plantee, której punktem początkowym jest staromodny wiadukt. Stał się on natchnieniem dla przeorganizowania przestrzeni. W miejscu tym nastąpiła znacząca zmiana dla miasta, jego mieszańców oraz przyjezdnych zwiedzających stolicę Francji.  Promenada znana również pod nazwą Coulée Vert stała się inspiracją dla słynnego High Line Park w Nowym Yorku.

We wschodniej części Paryża w dzielnicy XXII znajduje się Promenade Plantee, której punktem początkowym jest staromodny wiadukt. Stał się on natchnieniem dla przeorganizowania przestrzeni. W miejscu tym nastąpiła znacząca zmiana dla miasta, jego mieszańców oraz przyjezdnych zwiedzających stolicę Francji.  Promenada znana również pod nazwą Coulée Vert stała się inspiracją dla słynnego High Line Park w Nowym Yorku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosenthal Park w Sydney

Wiadukt zbudowano w 1859 roku. Promenada Plantee ma długość 4,6 km i łączy Place de La Bastille z Bois de Vincennes. Liniowy park podąża drogą kolejową. Pierwszy segment jest podwyższony do wysokości wiaduktu, drugi pokrywa się z biegiem ulicy. Aleja przecina 20 przecznic, tworzy dostęp do miasta z ogrodami i roślinnymi mostami, odnawia obszar, który stanowił jedną z najbiedniejszych dzielnic w mieście z powodu porzuconych kolei i potencjalnego niebezpieczeństwa wewnątrz wagonów. 

miejska rewitalizacja w paryżu
Ogrodowa część promenady (fot. Yuliya Georgieva)

Interesująca zmiana zaszła pod sklepieniem wiaduktu, gdzie utworzono galerie artystyczne tworzące bardzo silny charakter nowego miejsca, podwyższający wartość przestrzeni publicznej. Zgodnie z wolą gminy, wszystkie okna wystawowe zostały zakomponowane w tym samym stylu architektonicznym – użyto drewna, metalu, szkła – dającym poczucie harmonii i spójności na bieżącym odcinku ulicy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park Akasya Acibadem w Stambule

miejska rewitalizacja w paryżu
Promenade Plantee (fot. Anthony Atkielski)

Drugi odcinek promenady Plantee rozpoczyna się rozległym trawnikiem. Biegnie tędy ścieżka poniżej poziomu ulicy i ma bardziej spontaniczny układ. Rozszerza się w kilku miejscach niewielkimi ogrodami dając wrażenie zanurzenia w przyrodzie. Podkreśla brak języka architektonicznego na rzecz swobodnej roślinności – bujnych drzew, krzewów i bylin. 

miejska rewitalizacja w paryżu
Promenade Plantee (fot. Yuliya Georgieva)

Odnowa promenady przyczyniła się również do renowacji 80. pobliskich budynków, które zyskały współczesny typ zabudowy. Spacerując wiaduktem można wybrać jeden z licznych zejść w kierunku centrum miasta lub dotrzeć do 4 nowych ogrodów powstałych przy promenadzie. Na trasie z  Place de La Bastille do Bois de Vincennes można napotkać dwa tarasowe ogrody o regularnej kompozycji I roślinności. Schodząc do poziomu ulicy zakrzywionym drewnianym mostem dojdzie się do Jardin de Reuilly (duży ogród rozszerzający bieg promenady na misy trawnikowe otoczone tematyczną roślinnością i fontannami). Mniej formalne założenie ogrodowe znajduje się 7 m poniżej ruchu komunikacyjnego z bardzo dużą liczbą różnorodnych drzew oraz dawnym tunelem przekształconym w jaskinię o naturalnym charakterze. Ostatnią, formalną część promenady Plantee stanowi formalny ogród Jardin Charles Peguy z basenami, zbiornikami wodnymi, fontannami oraz okazałymi dębami i drzewami iglastymi. 

miejska rewitalizacja w paryżu
Galerie artystyczne pod wiaduktem (fot. Yuliya Georgieva)

Zmiany wprowadzone przez zaadoptowanie starej infrastruktury do pełnienia nowych funkcji są imponujące. Stworzono naturalne korytarze bogate w roślinność i przyjazny człowiekowi krajobraz. Promenada dostarcza odmiennych doświadczeń na różnych odcinkach spaceru. Daje poczucie bycia z dala od zgiełku i zanieczyszczeń miasta.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, [email protected]

Źródło: http://landarchs.com/urban-revitalisation-inspired-new-york-citys-high-line-park/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!