Park

Park Akasya Acibadem w Stambule

Stambuł uważany jest przez wielu za jedną z najlepszych stolic kultury i sztuki. Parków jest bardzo wiele, a Akasya Central Park jest znany na całym świecie. Znajduje się w dzielnicy Acibadem na obszarze budynków mieszkaniowym wysokiego standardu.

Stambuł uważany jest przez wielu za jedną z najlepszych stolic kultury i sztuki. Parków jest bardzo wiele, a Akasya Central Park jest znany na całym świecie. Znajduje się w dzielnicy Acibadem na obszarze budynków mieszkaniowym wysokiego standardu. W ostatnich latach miasto rozrosło się o nowe sieci dróg. Park spełnia rolę „zielonych płuc” nowych obszarów urbanizacyjnych.  Otacza również nowe centrum handlowe Akasya.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestrzeń publiczna w Machelen, Belgia

Za projekt parku odpowiedzialny jest zespół SdARCH Trivelli&Associati. Przy współpracy z architektami centrum handlowego udało się przekształcić dawne tereny fabryczne w nowy, wysokiej jakości przyrodniczy zakątek. Park posiada sieć dróg powiązanych z centrum handlowym. Zapewnia również stopniowe przejście między budynkami mieszkalnymi, a obiektami użyteczności publicznej. Poprzez projektowanie krajobrazu nadano przestrzeni eliptyczne i owalne kształty odzwierciedlające zaokrąglone linie naniesione w całym projekcie. 

park, stambuł
Liczne aktywności publiczne (źródło SdARCH Trivelli & Associati)

Zaprojektowano również zielone kółka stanowiące przyrodnicze pokoje zewnętrzne. Zapewniają różnego typu działania na poziomie rekreacji i integracji międzyludzkiej. Teren jest ogólnie dostępny. Można się w nim zrelaksować oraz poszukać aktywności z innymi użytkownikami. Obszar wokół stawu oferuje bardziej intymne miejsca do odpoczynku. Fontanna przed centrum handlowym wnosi możliwość rozrywki i zabawy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teren Kampusu Bill & Melinda Gates Foundation

park, istanbuł
Lokalizacja w pobliżu budownictwa mieszkaniowego (źródło SdARCH Trivelli & Associati)

W teatrze na świeżym powietrzu odbywają się liczne przedstawienia i i spektakle. Publiczność może znaleźć miejsce zarówno na trawie jak i specjalnie przygotowanych siedziskach. Dzieciom zapewniono więcej zabawy dzięki małym wzgórzom z huśtawkami i zjeżdżalniami. Labirynty, głazy i ściany wspinaczkowe tworzą dynamiczny krajobraz placu zabaw. 

park, istanbuł
Ozdobna roślinność (źródło SdARCH Trivelli & Associati)

Wśród doboru roślinności skupiono się na zapewnieniu zarówno przestrzeni ocienionych jak i nasłonecznionych. Powierzchnie te przeplatają się ze sobą wzajemnie. W parku zastosowano przede wszystkim rodzimą roślinność śródziemnomorską (sosny, drzewa oliwne, brzozy, wierzby). Dodają one uroku i elegancji w przestrzeni parkowej. Spacerując po parku można napotkać różnorodne gatunki drzew, krzewów, ziół, bylin i traw ozdobnych. Wśród drzew i krzewów rozpiętość gatunkowa sięga ponad 60 odmiennych egzemplarzy. Zarys krajobrazu tworzą koliste „pokoje” w różnych kolorach. Zmysłowe doznania zapewniają różnorodne kolory i faktury roślin oraz dźwięki strumieni wodnych. 

park, istanbuł
Plan zagospodarowania parku (źródło SdARCH Trivelli & Associati)

Zdaniem projektantów nowego obiektu zrównoważona architektura jest miejscem równowagi pomiędzy obecnymi i przyszłymi potrzebami człowieka.

park, istanbuł
Stawy i fontanny pośród zieleni (źródło SdARCH Trivelli & Associati)

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, kontakt@joannapracka.com

Źródło: http://landarchs.com/how-new-urbanization-can-help-people-live-better-lives/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!