kızılay odtülüler dershane

Otoczenie budynku

Skwer dla studentów Uniwersytetu w Izraelu

Przestrzeń dla studentów Ben-Gurion University w izraelskim mieście Beer-Sheva została przekomponowana na nowy Deichmann Square. Z działaniem tym wiąże się duża nadzieja powtórnego przyciągnięcia mieszkańców do centrum miasta. Obszar o powierzchni 3500 m2 zaaranżowano elegancko i atrakcyjnie, zastosowano wiele dekoracyjnych nasadzeń roślinnych oraz elementów oświetleniowych aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników oraz podnieś walory estetyczne obiektu.

Przestrzeń dla studentów Ben-Gurion University w izraelskim mieście Beer-Sheva została przekomponowana na nowy Deichmann Square. Z działaniem tym wiąże się duża nadzieja powtórnego przyciągnięcia mieszkańców do centrum miasta. Obszar o powierzchni 3500 m2 zaaranżowano elegancko i atrakcyjnie, zastosowano wiele dekoracyjnych nasadzeń roślinnych oraz elementów oświetleniowych aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników oraz podnieś walory estetyczne obiektu. Deichmann Square obrazuje zdeterminowane nastawienie władz, aby położyć nacisk na rozwój przestrzeni publicznych oraz półprywatnych nie tylko na uczelniach wyższych, ale także innych placówkach społecznych oraz całym Izraelu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rewitalizacja placu Mellon Square w USA

Położony w zachodniej części kampusu BGU plac zlokalizowano w sąsiedztwie istniejących budynków i przyszłej Negev Gallery. Ma służyć jako łącznik między społecznością, sztuką oraz naukami społecznymi nauczanymi w uczelnianych budynkach. Połączenie podkreślone jest przez ścieżkę pieszą prowadzącą do placu oraz dalej do bramy wjazdowej na teren uczelni. Przestrzeń ma charakter otwarty i każdy zainteresowany nową formą zagospodarowania przestrzeni może się  z nią zapoznać. 

skwer dla studentów, Izrael
Kontekst przestrzenny placu względem budynków Uniwersytetu (fot. Chyutin Architects Ltd)

Koncepcja projektowa została stworzona przez znaną izraelską firmę Chyutin Architects Ltd. Pracownia słynie z nowoczesnych projektów przestrzeni akademickich i instytucji kulturalnych.  Zgodnie z mottem zespołu projektowego „ każdy architekt jest ogrodnikiem we własnym ogrodzie” stworzono projekt o nowoczesnym charakterze służący pracy i wypoczynkowi w przestrzeni otwartej. Koncepcja zawiera aspekty zachodniej, żydowskiej i izraelskiej kultury spinając je w tradycyjne i współczesne elementy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagospodarowanie kampusu marki URBN w Filadelfii

skwer dla studentów, Izrael
Liniowe pasy trawy (fot. Sharon Yeari)

W projekcie zieleń i beton splatają się razem. Jest to odwzorowanie izraelskiego krajobrazu, w którym duże miasta leżą pośród wzgórz i gór. Zespół stara się wyrażać myśli projektowe w nawiązaniu do tradycji ojczyzny, wydobywając kolor struktur w palącym słońcu a żywotność przez zastosowane rośliny. 

skwer dla studentów, Izrael
Pasy zieleni na tle budynku uczelni (fot. Sharon Yeari)

W przypadku placu Deichmann, kolory są ujawniane nie tylko za dnia, ale również w nocy. Nasadzenia podzielono na długie, liniowe pasy pomiędzy szarym betonem. Krajobraz można odczytać jako symbolikę przetrwania narodu izraelskiego w trudnych warunkach. Roślinność wyróżnia się kolorystyką i żywotnością, lecz jej różnorodność jest ograniczona, ponieważ plac dostosowany jest przede wszystkim do użytku studentów i wykładowców akademickich. Funkcją ławek i podłużnych siedzisk są liczne miejsca do spotkań i odpoczynku w grupie. 

skwer dla studentów, Izrael
Plan zagospodarowania (fot. Chyutin Architects Ltd)

Zespół projektowy opisuje przestrzeń jako "dywan zintegrowanych pasów roślinności i powierzchni betonowej, brukowej oraz elementów oświetlenia z ławkami i drzewami rozrzuconymi losowo lub liniowo". Projekt został zrealizowany w 2008 roku, a w 2009 roku zdobył izraelską nagrodę design "OT-Hitzuv”.

skwer dla studentów, Izrael
Wejście na teren uczelni oraz Art Gallery (fot. Sharon Yeari)

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

[email protected]

źródło: http://landarchs.com/elegant-square-sets-the-stage-for-university-students/

skwer dla studentów, Izrael
Wieczorne wydobywanie kształtów i struktur roślinnych (fot. Sharon Yeari)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!