kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Rewitalizacja obszarów przemysłowych

Francuski krajobraz często proponuje widokami zamków, lawendowych wzgórz, miast składających się  z ozdobnych i delikatnych budynków oraz winnic. W krajobrazie tym można równie często dostrzec obszary industrialne. Przykładem takiego obszaru jest rzeka Haute Deûle River Banks wraz z starym młynem włókienniczym. Teren ten pozostawiono zaniedbanym aż do momentu, w którym doczekał się rewitalizacji.

Francuski krajobraz często proponuje widokami zamków, lawendowych wzgórz, miast składających się  z ozdobnych i delikatnych budynków oraz winnic. W krajobrazie tym można równie często dostrzec obszary industrialne. Przykładem takiego obszaru jest rzeka Haute Deûle River Banks wraz z starym młynem włókienniczym. Teren ten pozostawiono zaniedbanym aż do mementu, w którym doczekał się rewitalizacji.

Zespół urbanistów i architektów krajobrazu Atelier de Paysages Bruel-Delmar na zlecenie SORELI dla miast Lille i Lomme oraz społeczności miejskiej LMCU podjął się zaprojektowania przestrzeni publicznej oraz zwodzonego mostu. Podczas lokalizowania nowoczesnych urządzeń i zabudować nawiązują do historii miejsca oraz estetyki wzornictwa, aby stworzony obszar był funkcjonalny i odczytywalny dla mieszkańców. 

rewitalizacja przestrzeni publicznej
Bujna zieleń (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)

Zespół opisuje projekt jako "zrównoważona dzielnica otaczająca stary młyn włókienniczy” dziś przekształcony w konsorcjum wysokich technologii komunikacji. Koncepcja opiera się na śladach pamięci miejsca w celu odnalezienia zaginionej tożsamości. Nowy projekt ożywia teren dzięki wprowadzeniu atrakcyjnych elementów wodnych. 

rewitalizacja przestrzeni publicznej
Ogród wodny (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)

Istniejące kanały wodne były niegdyś symbolem siły dla obszaru ze względu na ich rolę w śródlądowej żegludze wodnej. Nieużytkowane rowy irygacyjne zostały przekształcone w obszary zbierania wody deszczowej dla całej powierzchni pobliskiej dzielnicy. Do koncepcji zagospodarowania włączono stację wodną oraz ogród wodny, które odgrywają znaczącą rolę w przechowywaniu i fitoremediacji (oczyszczalnie wody dzięki zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin mających zdolność od pochłaniania zanieczyszczeń). Zamierzeniem projektantów było uzyskanie krajobrazu ewoluującego wraz z rytmem opadów.  

rewitalizacja przestrzeni publicznej
Ogród wodny latem (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)

Znaczącym elementem projektu jest most łączący obszar z otaczającą wodą. Został on umieszczony w celu zapewnienia przejścia na wyspę Bois Blanc oraz pozwala drodze wodnej zaistnieć na nowo. Zagospodarowanie brzegu rzeki to przykład rewitalizacji terenów przemysłowych w przestrzenie publiczne pozwalające na rozwój nowego biznesu i technologii. W otoczeniu nowego budownictwa poprowadzono drogi biegnące w terenie przypominającym ogród. Ponowne zagospodarowanie dzielnicy oferuje nowe możliwości przy poszanowaniu jej robotniczego charakteru. 

rewitalizacja przestrzeni publicznej
Połączenie biznesu z naturą (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

[email protected]

źródło: http://landarchs.com/industrial-landscapes-can-become-beautiful-sites/

rewitalizacja przestrzeni publicznej
Roślinne otoczenie ulicy (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)
rewitalizacja przestrzeni publicznej
Schemat zagospodarowania (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)
rewitalizacja przestrzeni publicznej
Wodny kanał (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)
rewitalizacja przestrzeni publicznej
Zagospodarowanie przestrzeni (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)
rewitalizacja przestrzeni publicznej
Zagospodarowanie przestrzeni (źródło Atelier de Paysages Bruel-Delmar)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!