kızılay odtülüler dershane

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Fiołek

Kwiaty nieco większe niż fiołka wonnego, w kolorze białym, niebieskim, amarantowym lub fioletowym. Ciekawe są odmiany z płatkami gęsto nakrapianymi niebieskimi plamkami. Kwiaty wyrastają na sztywnych szypułkach i mają krótkie ostrogi. Liście sercowate lub jajowate, skupione w kępki. Wytwarza rozłogi.

Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: Niska roślina - rozrasta się w kępki o wysokości 15-20 cm.

Ozdoba rośliny: Kwiaty nieco większe niż fiołka wonnego, w kolorze białym, niebieskim, amarantowym lub fioletowym. Ciekawe są odmiany z płatkami gęsto nakrapianymi niebieskimi plamkami. Kwiaty wyrastają na sztywnych szypułkach i mają krótkie ostrogi. Liście sercowate lub jajowate, skupione w kępki. Wytwarza rozłogi.

Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.

Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska. Fiołki te są odporne na szkodniki i choroby choć czasem mogą być atakowane przez choroby grzybowe: zgniliznę podstawy pędu i rdzę. 

Gleba: Dobrze rośnie w glebie zasobnej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Może być gleba lekko gliniasta 

Stanowisko: Lekko zacienione miejsce jest najlepsze. Może też rosnąć w miejscach słonecznych ale wtedy trzeba pilnować wilgotności gleby. 

Zastosowanie: W ogródkach skalnych, szczególnie na bardziej zacienione zbocze alpinarium. Nadaje się też na obwódki, rabaty, na kwiat cięty, dobrze prezentuje się z roślinami cebulowymi. Może być sadzony pod drzewami i krzewami - szczególnie zrzucającymi na zimę liście, albo w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Czasem sam rośnie w trawie - w takim wypadku nie należy kosić trawy zbyt nisko.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!