kızılay odtülüler dershane

Wydarzenia

Żywa galeria w Bangkoku

Roślinna ściana galerii została zaprojektowana przez pracownię Shma Designs na zlecenie Sansiri, miejskiego dewelopera mieszkaniowego. Rolą projektu było dostarczenie wizerunku nowego stylu życia w sprzedaży powierzchni biurowych.  Konstrukcja budynku opiera się o powłokę szklaną eksponowaną do zewnątrz, która okazała się konwencjonalnym rozwiązaniem przypominającym poczucie domu.

Roślinna ściana galerii została zaprojektowana przez pracownię Shma Designs na zlecenie Sansiri, miejskiego dewelopera mieszkaniowego. Rolą projektu było dostarczenie wizerunku nowego stylu życia w sprzedaży powierzchni biurowych.  Konstrukcja budynku opiera się o powłokę szklaną eksponowaną do zewnątrz, która okazała się konwencjonalnym rozwiązaniem przypominającym poczucie domu. Roślinne rozwiązanie było bardzo dobrą decyzją względem miasta duszącego się betonowymi powierzchniami. Architekt krajobrazu Shma zdecydował się na zieloną ścianę, aby wzbogacić otoczenie w roślinność oraz nadać wyjątkowy wyraz samej budowli. Dodatkowy zamierzeniem było zwrócenie publicznej uwagi na konieczność wprowadzania zieleni w tkankę miejską. Budynek ukończono w 2011 roku, a jego powierzchnia wynosi 430 m2. 

żywa galeria, bangkok
Artystyczne ujęcie zielonej ściany (fot. Wison Tungthunya)

Poza estetyką, roślinna konstrukcja przyczynia się do zminimalizowania ciepła oraz blasku światła oddawanego do otoczenia. Jednocześnie pozwala wnikać naturalnym promieniom słońca do wnętrza budynku. Modułowa zielona ściana jest gotowym, aluminiowym kompozytem, łatwa w zamocowaniu przy pomocy stalowej konstrukcji. Pojemniki do sadzenia roślin oraz system nawadniania ukryto w filcowej powłoce. Taki układ jest niedrogi i łatwy w montażu. Daje również łatwy dostęp do zabiegów pielęgnacyjnych taki jak wymiana roślin, przycinanie, usuwanie martwych liści. 

żywa galeria, bangkok
Galeria w całej okazałości (fot. Wison Tungthunya)

Znalezienie odpowiedniej instalacji do stworzenia pionowego ogrodu było wyzwaniem, ponieważ żywe ściany nie są jeszcze tak popularne w Azji Południowo-Wschodniej. Po kilku eksperymentach w osadzeniu lokalnych roślin, gatunek  Ophiopogon japonicus 'Tokyo Dwarf' został wytypowany jako najlepiej sprawdzający się w warunkach miejskich Bangkoku. Okazał się wytrzymały na zanieczyszczenia i wysoki poziom wilgotności. Dodatkowo zapewnia spójną strukturę roślinną w całej elewacji budynku. Czas potrzebny na dostosowanie nowego siedliska roślin do ich wymagań to ponad 2 tygodnie. 

żywa galeria, bangkok
Living wall (fot. Wison Tungthunya)

Wprowadzenie pionowego ogrodu w Bangkoku okazało się zjawiskowym zabiegiem. Roślinność w pełni przyjęła się na fasadzie budynku i w doskonale spełnia swoja funkcję przyczyniając się do polepszenia jakości życia w mieście.

żywa galeria, bangkok
Modułowa budowa zielonej ściany (źródło Shma)
żywa galeria, bangkok
Oświetlona ściana galerii (fot. Wison Tungthunya)
żywa galeria, bangkok
Projekt elewacji (źródło Shma)
żywa galeria, bangkok
Przekrój przez budynek (źródło Shma)
żywa galeria, bangkok
Zbliżenie na roślinność (fot. Wison Tungthunya)
żywa galeria, bangkok
Zielona ściana Galerii w Bangkoku (fot. Wison Tungthunya)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!