Publiczne

Budynek organiczny z 1989 roku

Budowla powstała w 1989 roku i została zaprojektowana przez włoskiego architekta, i projektanta Gaetano Pesce, który w niedługim czasie stał się słynny ze swojego projektu. Organiczny budynek stanowi jedno z najbardziej znanych dzieł w świecie architektury.

Budowla powstała w 1989 roku i została zaprojektowana przez włoskiego architekta, i projektanta Gaetano Pesce, który w niedługim czasie stał się słynny ze swojego projektu. Organiczny budynek stanowi jedno z najbardziej znanych dzieł w świecie architektury. Powierzchnia budynku wynosi ponad 7000 m2 i służy jako parking, gości usługi handlowe i biurowe, a wykończenie wnętrza jest tak śmiałe jak kompozycja fasady. Prace konstrukcyjne ukończono w 1993 roku, kiedy pionowe, roślinne ściany i ogrody wertykalne zaczęły się dopiero przebijać do projektowego świata. Od zakończenia budowy zyskał na popularności stając się jedną z ikon architektury miasta Osaka.

Znaną, a podobną instalacją jest „żywa ściana” projektu Patricka Blanca, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Quay Branly Museum w Paryżu. Powstała w 1988 roku. Pierwszy znany ogród wertykalny pochodzi natomiast z 1938 roku, którego autorem jest profesor Stanley Hart White. Roślinna konstrukcja stanowiła część University of Illinois Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogrody wertykalne – przegląd

żywa ściana, budynek organiczny
Budynek w całej okazałości

Budynek organiczny wyróżnia się jaskrawoczerwoną fasadą bardzo kontrastującą z jednolitym, szarym otoczeniem. W gęsto zaludnionym mieście, w którym obszarów przeznaczonych na zieleń jest niewiele, innowacyjna roślinna fasada budynku nie tylko stanowi element dekoracyjny, ale również jest zbawieniem dla mieszkańców. Tworzy lepszy mikroklimat w okolicy dzięki zastosowaniu rozległego obszaru zieleni na ścianie budynku. 

żywa ściana, budynek organiczny
Elewacja budynku

Projekt elewacji sam w sobie jest zainspirowany roślinnością. Naśladuje rozległy układ łodyg bambusa, który jest bardzo pospolitą rośliną występującą w Japonii. Konstrukcja wykonana jest z 132 stalowych paneli wyposażonych w przemysłowe pojemniki w różnych kształtach i rozmiarach. W rezultacie otrzymano bezcenny ogród wertykalny obsadzony ponad 80. Gatunkami roślin zielnych, bylin i krzewów rodzimych Japonii. Roślinność została dobrana w porozumieniu z lokalnymi ogrodnikami. Wśród ciekawszych gatunków znalazł się imbir, niebieski bambus, róża, głogownik, bluszcz, palmy. Nawadnianie oraz nawożenie regulowane jest przez skomputeryzowany system. Ponieważ obiekt stał się częścią dziedzictwa miasta, budynek zarządzany i utrzymywany jest przez miasto Osaka. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Okno na krajobraz

żywa ściana, budynek organiczny
Ściana sprawiająca imponujące wrażenie

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

kontakt@joannapracka.com

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/organic-building

żywa ściana, budynek organiczny
Widok na elewację w punktu widzenia przechodniów
żywa ściana, budynek organiczny
Zastosowanie różnorodnych roślin w pojemnikach

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!