Otoczenie budynku

Permakultura w pigułce

Czym jest permakultura
Najprostsza definicja to połączenie dwóch słów pokazujące natychmiastowo znaczenie określenia: „stały” i „rolnictwo”. Słownik definiuje permakulturę jako „rozwój systemów rolnych w trybie zrównoważonym i samowystarczalnym”.

Czym jest permakultura

Najprostsza definicja to połączenie dwóch słów pokazujące natychmiastowo znaczenie określenia: „stały” i „rolnictwo”. Słownik definiuje permakulturę jako „rozwój systemów rolnych w trybie zrównoważonym i samowystarczalnym”. Jest to trochę przewartościowane, ponieważ nie wszystkie ekosystemy powinny wykazywać maksymalną samokontrolę. Praktyka permakulturalna pomaga osiągać zadowalający, ale nie zmaksymalizowany poziom samowystarczalności.

Słowo „permaculture” zostało stworzone przez Billa Mollisona i Davida Holmgrena w połowie 1970 roku na drodze szukania nowego podejścia do projektowania. Nawiązując do myśli Holmgrena, zasady projektowania odzwierciedlały zintegrowany, ewoluujący system wieloletnich lub samonapędzających ię gatunków roślin i zwierząt przydatnych człowiekowi. Panowie opisali swoją ideologię w książce „Permaculture One”, a dobrze znane i akceptowane podejście Holmgrena praktykowane jest do dziś.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy park w starej scenerii 

rolnictwo
Permakultura (fot. Irene Kightley)

Permakultura dla Świata

Odpowiedzią jest działalność permakulturalna w praktyce. Holmgren uważa, iż na permakulturę składa się cały system myślenia i podejścia do projektu, które zawiera świadomie zaprojektowany krajobraz  naśladujący wzorce i zależności występujące w przyrodzie, a otrzymujący obfitość żywności, włókien i energii na świadczenie lokalnych potrzeb. Ludzie, ich domostwa i sposób, w jaki je organizują są kluczowe dla permakultury. Tak więc wizja stałego i zrównoważonego rolnictwa ewoluowała do stałej lub zrównoważonej kultury.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Delirious Frites – projektowanie parametryczne w przestrzeni publicznej

rolnictwo
Permakultura w ogrodzie Canmasdeu (źródło www.canmasdeu.netparticiparcom-participar)

W celu zarządzania zasobami ziemnymi i naturalnymi należy mieć na uwadze i ćwiczyć oszczędność nasion, ogrodnictwo leśne, gromadzenie dzikich zbiorów, rolnictwo organiczne, naturalną gospodarkę leśną oraz zintegrowaną akwakulturę. Na pierwszy moment kontrola wszystkich wymienionych przedsięwzięć może okazać się trudna, ale z czasem powstaje samonapędzający się system umożliwiający zarządzanie każdą dziedziną bez większych przeszkód.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/permaculture-essential-guide/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!