Polska

Polski geopark o randze europejskiej

Łuk Mużakowa to wyjątkowe miejsce doceniane przede wszystkim przez przyrodników i geologów. Swoją unikalność posiada dzięki pięknie ukształtowanej morenie czołowej. Naukowcy twierdzą, iż jest zauważalna nawet z kosmosu.

Łuk Mużakowa to wyjątkowe miejsce doceniane przede wszystkim przez przyrodników i geologów. Swoją unikalność posiada dzięki pięknie ukształtowanej morenie czołowej. Naukowcy twierdzą, iż jest zauważalna nawet z kosmosu.

Obszar leży na pograniczu trzech krain geograficznych – Saksonii i Brandenburgii w Niemczech oraz województwa lubuskiego. Dzięki ogromnym walorom krajobrazowym jest chętnie odwiedzany przez wielu turystów z różnych krajów. Kilkadziesiąt zbiorników wodnych przyciąga zarówno ptactwo jak i miłośników obserwacji zwierząt wodnych. Stawy powstały w wyrobiskach po eksploatacji węgla brunatnego. Od października 2014 roku ten wyjątkowy obszar będzie udostępniony nie tylko w celu promocji miejsca i rekreacji ale również pod kątem edukacyjnym, i naukowym. 

geopark polska
Geopark Łuk Mużakowa - pojezierze antropogeniczne z lotu ptaka (źródło www.wrotalubuskie.eu)

Dodatkową atrakcją obszaru otwartą dla ruchu turystycznego od 2012 roku jest ścieżka geoturystyczna pod nazwą „dawna kopalnia Babina”. Przygotowana została przy współpracy Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki oraz niemieckiego partnera reprezentującego Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa. Aktywnymi stronami w procesie tworzenia byli również przedstawiciele lokalnych samorządów, Gminy Trzebiel oraz Gminy Łęknica. W efekcie prac powstała 4 kilometrowa trasa pieszo-rowerowa, którą wyposażono w atrakcyjną infrastrukturę rekreacyjno-turystyczną. Środki finansowe zapewniła Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. 

geopark polska
Łęknica, geopark na Łuku Mużakowa (źródło poznajpolske.onet.pl)

Ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Nowe Czaple a kończy w Łęknicy. Swym przebiegiem obrazuje historyczną wartość obszaru pod kątem górniczego charakteru Łęknicy, ponieważ od lat 70. minionego wieku czynna była kopalnia iłów ceramicznych oraz węgla brunatnego. W wyniku działalności człowieka wykształciło się pojezierze antropogeniczne bogate w różnokształtne zbiorniki wodne o przyciągających oko barwach. 

geopark polska
Łuk Mużakowa, punkt widokowy

Interesującym aspektem dla miłośników geologii  są dodatkowe poeksploatacyjne twory  w postaci profili, żelazistych źródełek, biegu wychodniego węgla brunatnego i innych atrakcyjnych form erozyjnych. 

geopark polska
Mapa poglądowa. Ciemnym kolorem oznaczono Geopark Łuk Mużakowa na pograniczu Polski i Niemiec (źródło start.lasy.gov.pl)

Transgraniczny obiekt Łuk Mużakowa jest unikatowy nie tylko na terenie Polski i Niemiec, ale także w skali całej Europy. W ramach polsko-niemieckiego porozumienia przygotowano szereg działań edukacyjnych oraz informacyjnych, wspomagający ruch turystyczny raz promocję miejsca. Zorganizowano szkolenia dla przewodników dwujęzycznych, wydrukowano foldery oraz mapy, powstaje strona internetowa poświęcona informacjom i wskazówkom na temat ścieżki geoturystycznej. Na przyszły rok planowane są kolejne przedsięwzięcia w postaci edukacyjnych imprez lokalnych promujących ruch geoturystyczny na terenie parku jak np. Dzień Geotopu. Dodatkową zachętą do odwiedzin jest fakt, iż zwiedzanie ścieżki jest bezpłatne.

geopark polska
Park krajobrazowy (źródło www.ekogroup.info)

Od września 2011 roku rozwój obszaru Łuku Mużakowa wspierany jest przez UNESCO oraz posiada tytuł Europejskiego Geoparku. Opiekunem projektu jest dr Jacek Koźma – geolog i pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego z oddziałem we Wrocławiu.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

źródło: http://www.ekogazeta.com.pl/ekoinfo/item/904-sciezka-geoturystyczna-juz-otwarta.html

geopark polska
Pokopalniany zbiornik wypełniony szmaragdową wodą (źródło mapa.nocowanie.pl)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!