To innowacyjny pomysł zbliżenia się do natury w nietypowy sposób. Naturalne stawy kąpielowe oferują znacznie więcej niż parki i ogrody rekreacyjne, gdyż umożliwiają cielesny kontakt ze światem ożywionym. Kąpiel w stawie pozwala zbliżyć się do natury w niezwykłym, nowym wymiarze doznań. Swoją atrakcyjną formą zachęcają do nurkowania z żabami lub rozkoszowania się słodkim zapachem lilii wodnych.
Naturalne zbiorniki wodne pełnią funkcję dekoracyjną lub użytkową. Mogą służyć turystyce poprzez umożliwienie pływania w basenach, ale najistotniejszym zadaniem jest ich umiejętne wkomponowanie w naturalne otoczenie. Baseny wodne zapewniają kąpiel bez złych skutków dla zdrowia ludzkiego bądź środowiska naturalnego. Przyroda ma niezwykłą moc do samoregulacji, a sztuczne zbiorniki wprowadzane przez człowieka stają się bardzo szybko siedliskiem życia dzikiej flory i fauny.
Projekt naturalnego stawu wymaga połączenia wielu naukowych dziedzin oraz interdyscyplinarnej pracy doświadczonych ekspertów. Należy zgromadzić wiedzę z zakresu m.in. ekologii, botaniki, geologii, hydrologii, klimatologii, projektowania i estetyki krajobrazu. Zaprojektowanie prostego zbiornika wodnego to wymagająca i absorbująca praca stawiająca przez twórcą poważne wyzwanie. Głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności ekosystemu, prawidłowego funkcjonowania basenu w ciągu roku oraz w przyszłości.
Woda jest jednym z najważniejszych komponentów naturalnego stawu. Pozbawiona jest chloru oraz innych dodatków chemicznych. Dodatkowo stanowi naturalny komponent środowiska przyrodniczego. Każdy projekt rozpoczyna się od analizy wody, która daje cenne wskazówki na temat właściwego doboru ilościowego składników mineralnych sprzyjających zarówno roślinom i zwierzętom, ale również kąpiącym się ludziom.
Dobór roślinności w stawach kąpielowych jest bardzo ważny. Rośliny podwodne zaopatrują ekosystem w tlen oraz regulują procesy rozwoju zooplanktonu w biologicznym układzie filtrującym. Kontrolowana w ten sposób woda jest pozbawiona szkodliwych bakterii, przejrzysta i zdatna do pełnienia funkcji rekreacyjnej.
Społeczeństwo zaczyna dostrzegać niekorzystne skutki działania chloru na zdrowie człowieka i jakość środowiska. Wolna od związków chloru woda nie powoduje wysuszania skóry oraz uczucia pieczenia oczu po kąpieli. Naturalne stawy kąpielowe są nie tylko przyjazne dla otoczenia, organizmów w nich żyjących oraz rosnącej liczby użytkowników, ale odznaczają się również zrównoważonym rozwojem. Zapewniają przyszłość, ponieważ stanowią bardzo silnie uargumentowaną alternatywę dla chlorowanych basenów wodnych.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://landarchs.com/natural-swimming-pools/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze