Publiczne

Ogrody sensoryczne Muszyny

Malowniczy kompleks parkowy „Zapopradzie” oferuje nie tylko naukę i rozrywkę na świeżym powietrzu ale również piękne widoki na krajobraz Doliny Popradu oraz Beskid Sądecki. Dodatkową atrakcją turystyczną parku zdrojowego jest Ogród Sensoryczny, strumień z kaskadami, altanki wypoczynkowe, sztuczne zbiorniki wodne, wiata do grillowania, urządzenia do ćwiczeń, platforma widokowa oraz ścieżki rowerowe.  Wszystkie wymienione atrakcje można znaleźć odwiedzając miasteczko Muszyna.

Malowniczy kompleks parkowy „Zapopradzie” oferuje nie tylko naukę i rozrywkę na świeżym powietrzu ale również piękne widoki na krajobraz Doliny Popradu oraz Beskid Sądecki. Dodatkową atrakcją turystyczną parku zdrojowego jest Ogród Sensoryczny, strumień z kaskadami, altanki wypoczynkowe, sztuczne zbiorniki wodne, wiata do grillowania, urządzenia do ćwiczeń, platforma widokowa oraz ścieżki rowerowe.  Wszystkie wymienione atrakcje można znaleźć odwiedzając miasteczko Muszyna.

Z ogrodu sensorycznego mogą bez przeszkód korzystać osoby niepełnosprawne, gdyż oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej pełni również rolę terapeutyczną i edukacyjną. Jego głównym zadaniem jest intensywne oddziaływanie na zmysły, zwłaszcza te pozawzrokowe, co przyczynić się ma do rozwoju zmysłowego u dzieci i osób niepełnosprawnych.  W celu ułatwienia poruszania się po ogrodzie, podzielono go na strefy tematyczne: zdrowia, smaku, słuchy, dotyku, węchu i wzroku. Przed każdą z nich postawiono tablicę informacyjną z opisem danej części ogrodowej.

Ogród zdrowia dostosowany jest do potrzeb i poziomu wysiłku każdej grupy wiekowej użytkowników. Ma charakter ozdobny, a jego kompozycję wypełniają dekoracyjne rośliny jak np. róże, klony i graby. Dodatkowym atutem tej części parku jest roztaczający się panoramiczny widok na otaczający krajobraz. 

W kolejnej strefie ogrodowej zastosowano taki dobór roślin, który celowo i intensywniej oddziałuje na zmysł węchu. Jest to miejsce w szczególności przyciągające osoby niewidome. Zastosowano nie tylko gatunki o pachnących kwiatach lub pędach jak np. lilie, hiacynty lub świerki , ale również typowe, kuchenne przyprawy – miętę, czosnek, szałwię. Rozpoznawanie zapachów również poprzez dotyk i rozcieranie jest atrakcją dla każdego, dlatego też zapachowa część parku cieszy się dużym uznaniem wśród odwiedzających. 

Przy projektowaniu strefy dźwięku położono szczególny nacisk na taki dobór tekstur, roślin i materiałów, aby wzmocnić tworzenie się efektów dźwiękowych poprzez chód czy wiatr. Spacerując alejkami można wsłuchać się w szelest liści i traw, świergot ptaków lub szum wody.

W ogrodzie smaku posadzono krzewy oraz drzewa owocowe, a w okresie zbiorów można swobodnie rozkoszować się smacznymi odmianami czereśni, jabłek, aronii, malin czy orzechów laskowych. 

Muszyńskie Ogrody Zmysłów stworzono również dla celów hortiterapeutycznych. Ogrodoterapia pomaga w budowaniu więzi interpersonalnych osób niepełnosprawnych, niewidomych oraz z zaburzeniami umysłowymi. Rośliny rozwijają oraz koją zmysły każdego człowieka. Wszelkie zastosowane w Parku Zdrojowym konstrukcje umożliwiają wygodne poruszanie się po strefach parkowych oraz bezpieczne użytkowanie elementów ogrodowych.

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://www.atrakcjekrynicy.pl/ogrody-zmyslow-muszyna.html

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!