kızılay odtülüler dershane

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Lilia

Katalog roślin: lilia. Wymagania glebowe, klimatyczne, nawożenie dla roślin. Opis oraz ciekawostki o lilii.

Najcenniejsze dla uprawy amatorskiej są odmiany o dużej żywotności, odporne na choroby grzybowe i bakteryjne, tolerancji i odporności na choroby wirusowe. Ważną cechą jest zdolność do przystosowania się do różnych warunków glebowych i klimatycznych.

Jeżeli chodzi o wymagania klimatyczne to większość lilii nadaje się do uprawy w naszej strefie i dość dobrze znosi warunki ostrej zimy ale pod odpowiednią warstwą śniegu. Korzystna jest też dla nich umiarkowana temperatura w ciągu lata. Najbardziej odpowiada im strefa umiarkowana klimatu morskiego o łagodnych zimach i mniej upalnych latach. Niekorzystnie reagują na lato o charakterze kontynentalnym o długotrwałych, wysokich temperaturach. Bardzo niebezpieczne są dla nich nagłe spadki temperatury podczas bezśnieżnych zim - może dojść do zamarzania i zniszczenia cebul. Aby temu zapobiec należy okryć miejsca obsadzone liliami liśćmi lub podobnym materiałem. Nie należy jednak robić tego zbyt wcześnie ale dopiero gry temperatura się obniży. Cebule lilii mają naturalną zdolność do zagłębiania się w podłoże podczas obniżania się temperatury i zbyt wczesne okrycie mogłoby zahamować ten proces. Efektem ubocznym zbyt wczesnego okrywania, nie tylko lilii ale i innych roślin, mogą być nieproszeni gości w postaci gryzoni szukających schronienia na zimę. Okrycie zimowe chroni też przed przymrozkami wiosennymi i dlatego nie powinno być zbyt wcześnie usuwane.

Stanowisko:

Większość gatunków lilii dobrze rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Wyjątkiem są młode rośliny (zwłaszcza siewki), które szybciej rosną w półcieniu. Przy wyborze stanowiska dla lilii należy unikać miejsc przylegających do większych zabudowań lub dróg, gdzie z reguły w ciągu lata jest podwyższona temperatura. Lepszy jest teren lekko nachylony niż płaski.

Wymagania glebowe:

W naturalnym środowisku lilie rosną zawsze w glebie wilgotnej z jednoczesnym dostępem do tlenu i dobrze zdrenowanej, tak by zostały zachowane właściwe proporcje wody i powietrza w glebie. Do tego podłoże musi zapewnić cebulom warunki do rozwoju systemu korzeniowego. 

Sadzenie cebul

Najlepsze jest miejsce nieco podwyższone - dla cebul największych podwyższenie powinno mieć około 16 cm - dla mniejszych odpowiednio mniej. Obowiązuje zasada, że cebule powinny być przykryte warstwą ziemi równą trzykrotnej wysokości cebuli.

Ważny jest też termin sadzenia - najkorzystniejszy jest okres miedzy końcem września a początkiem października - nie później niż 20 października, aby cebule mogły należycie się ukorzenić i przygotować do zimy. Wyjątkiem jest L.Candidum, którą należy wysadzić do gruntu w pierwszej połowie sierpnia, ponieważ w końcu sierpnia wypuszcza już nowe liście. Na sadzenie należy wybrać dzień pogodny a najlepiej słoneczny. Nigdy nie należy sadzić cebul w czasie deszczu bo powoduje to ich gnicie. Cebule zaprawione na mokro musza być przed sadzenie osuszone.

Nawożenie

Wiosną nawozić dwukrotnie azofoską, a w czasie kwitnienia zasilać lilie co 10 dni którymś z wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Po okresie kwitnienia nie wolno już lili zasilać nawozami azotowymi. W nawożeniu należy zachować umiar - lepiej odpowiednio przygotować glebę w której będą rosły - najlepsza jest żyzna ziemia liściowa lub kompostowa. 

Ciekawostki

Lilie w naturalnym środowisku występują wyłącznie na półkuli północnej. Najbardziej na południe wysunięte obszary występowania lilii to południowe Indie i wyspa Luzon na Filipinach. Północna granica zasięgu występowania tej rośliny to obszary Kamczatki Centralna Syberia. Ponieważ nie lubią zbyt ciepłego klimatu, gatunki występujące na terenach najbardziej wysuniętych na południe np. Indiach rosną tylko w górach na wysokości ponad 2000 m.

Lilie pod względem ewolucyjnym są najmłodszymi z rodzaju roślin cebulowych i pochodzi od szachownic a bezpośrednio od rośliny zwanej nomocharis.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!