Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Sosna Czarna

Katalog roślin: sosna czarna – długowieczne drzewo iglaste. Opis, uprawa i zastosowanie rośliny. Wszystko o sośnie czarnej.

Sosna czarna to roślina iglasta, osiągająca do 25 metrów wysokości. 

Roślinę zdobią ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie (8-15 cm), sztywne i grube. Dekoracyjne są również szyszki nasienne - jajowate, o długości do 8 cm z początku zielone, później w kolorze ochry, wewnątrz czerwonobrązowe.

Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze. Sosna czarna jest drzewem jednopiennym a pylenie ma miejsce w maju, czerwcu. Szyszki dojrzewają 18 miesięcy po zapyleniu, od września do listopada.

Roślina dość łatwa w uprawie, wytrzymała na mrozy i zanieczyszczenia. Wytrzymała na suszę, może rosnąć na stanowiskach nie osłoniętych od wiatru. Ma jednak pewne wymagania co do gleby i stanowiska. Bywa też atakowana przez szkodniki takie jak borecznik rudy, osnuja sadzonkowa czy korodówka pniówka. Zwalczanie przez wycinanie zaatakowanych pędów lub opryski środkami chemicznymi takimi jak Decis 2,5 EC lub Talstar 100 EC. Czasem pojawia się na roślinie rdza powodowana przez grzyby.

Wymaga gleby wapiennej. Dobrze rośnie na glebach suchych i piaszczystych. Toleruje zasolenie gleby.Najlepsze będzie stanowisko słoneczne.

sAby wyeksponować piękny pokrój warto sadzić sosnę czarną pojedynczo. Dobrze prezentuje się na tle architektury. Nadaje się do większych ogrodów lub parków. Może pełnić funkcję wiatrochronu. Może być też stosowana jako drzewko bożonarodzeniowe - zaletą jest to że nie zrzuca igieł a wadą dość trudne zawieszanie ozdób bo sztywne igły mogą pokłuć.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!