Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Tulipan

Tulipan to jedna z najpopularniejszych roślin cebulowych. Osiąga do 75cm wysokości.

Tulipan to jedna z najpopularniejszych roślin cebulowych. Osiąga do 75cm wysokości. 

Gama kolorów, w których kwitną tulipany jest szeroka - od śnieżno-białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno- czerwonych, fioletowych. Nie ma tylko tulipanów w kolorze czysto niebieskim.

Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów.

Wszystkie tulipany sadzi się w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić np. kompostem i spulchniać. Po posadzeniu obficie podlać.

Najbardziej odpowiada im gleba zasobna w próchnicę, głęboko spulchniona i wilgotna o odczynie obojętnym. Większość odmian znosi lekkie zacienienie ale dzikie tulipany sadzi się na stanowiskach słonecznych.

Na zimę cebule lepiej przykryć ściółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną.

Tulipany na rabatach mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata. Wykopuje się je gdy liście pożółkną i zaczną zasychać, czyli na przełomie czerwca i lipca. Pozbawione liści cebulki suszy się rozkładając je w w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu (ale nie na słońcu!). Wysuszone przechowuje się w suchym pomieszczeniu najlepiej w temp. około 20 st.C.

Jeżeli chodzi o choroby tulipanów, to najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej. Porażone rośliny wykopać z cebulkami i spalić. Przy deszczowej pogodzie tulipany mogą zostać zaatakowane przez grzyby Botrytis powodujące powstawanie szarobiałych plam i pleśniowego nalotu na liściach. Zapobiega się tej chorobie przez zaprawianie cebulek odpowiednim fungicydem a porażone rośliny najlepiej usunąć.

Tulipany stosuje się na rabaty lub jako kwiat cięty. 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!