Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Róża

Róża to jedna z najbardziej popularnych roślin hodowlanych przez ludzi od kilku tysięcy lat.

Róża to jedna z najbardziej popularnych roślin hodowlanych przez ludzi od kilku tysięcy lat. 

Roślinę charakteryzują piękne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż. W naszych ogrodach uprawia się przede wszystkim róże wielkokwiatowe, rabatowe, krzaczaste, pnące i dzikie. Rzadziej spotyka się róże okrywowe, wysokopienne czy karłowe. Te dwa ostatnie rodzaje róż są nieco trudniejsze w pielęgnacji i bardziej wrażliwe na mrozy.

Róże, w zależności od grupy klasyfikacyjnej i odmiany mają mogą być roślinami bardzo wymagającymi lub łatwymi w uprawie. Najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są róże wielkokwiatowe; wymagają regularnego cięcia i ochrony. Łatwiejsze w uprawie są róże rabatowe - łatwiej się je też tnie. Wszystkie róże krzaczaste charakteryzują się dużą odpornością na choroby, a regularne cięcie nie jest w ich wypadku konieczne. Z kolei róże miniaturowe i wysokopienne są bardziej wrażliwe na mrozy, wymagają odpowiedniego stanowiska, gleby i starannej pielęgnacji. Najprostsze w uprawie są róże okrywowe, parkowe i dzikie.

Roślina dnia róża, róże, kwiaty

Roślina preferuje stanowiska jasne lub lekko półcieniste, osłonięte od zimnego wiatru ale niezbyt ciasne bo rośliny te potrzebują przestrzeni i powietrza. Nie powinno się sadzić róż w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Mogą rosnąć w różnych glebach byle tylko ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła lub też zbyt piaszczysta. Nie lubią też długo stojącej wody. Optymalny współczynnik kwasowości gleby dla róz wynosi 6-6,5 pH.

Roślina dnia róża, róże, kwiaty
Roślina dnia róża, róże, kwiaty
Roślina dnia róża, róże, kwiaty

Różę nadają się do pojedynczych nasadzeń np. na środku trawnika, można formować z nich grupy lub żywopłoty.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!