Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Bukszpan

Bukszpan to krzew liściasty, osiągający do 1m wysokości.

Bukszpan to krzew liściasty, osiągający do 1m wysokości. 

Roślinę zdobią nieopadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Pora kwitnienia przypada na wiosnę. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy.

Roślina bardzo łatwa w uprawie i długowieczna. Bukszpan jest niewybredny co do gleby i stanowiska. Jest wytrzymały na suszę ale późną jesienią warto krzewy bukszpanu obficie podlać aby zapewnić im zapas wody na zimę. W czasie ostrych zim może czasem przemarzać, ale po przycięciu wyda nowe pędy. Podczas mroźnych i wietrznych zim watro krzewy bukszpanu okryć.

Doskonale znosi cięcie i ta cecha decyduje o popularności bukszpanów bo można z niego formować ciekawe figury geometryczne. Cięcie można przeprowadzać przez cały rok ale najlepiej dwukrotnie: pierwszy raz wiosną, w marcu a drugi w połowie lata. Pędy skraca się zwykle o 1/3 długości. Może rosnąć w prawie każdej glebie; nie odpowiada mu tylko gleba zimna, podmokła i gliniasta i bardzo suche piaski. Znosi gleby zasadowe. Lubi miejsca ocienione ale może też rosnąć w słońcu. Nie należy jednak bukszpanu sadzić w miejscach silnie nasłonecznionych o dużej różnicy temperatur w ciągu dnia i nocy bo może zaschnąć. Najlepsze są miejsca zaciszne i lekko ocienione.

Bukszpan ma bardzo szerokie zastosowanie - szczególnie ze względu na możliwość dekoracyjnego cięcia rośliny. Może być sadzony samotnie lub stanowić element żywopłotu mieszanego. Nadaje się także niskie żywopłoty obwódkowe. Może być sadzony w pojemnikach, szczególnie efektowną ozdobą tarasu mogą być krzewy dekoracyjnie przycięte z których można tworzyć zielone rzeźby. Jest też bardzo dobrym tłem dla roślin kwitnących. Gałązki bukszpanu służą do ozdoby stołów i koszyków wielkanocnych.

Ciekawostki: Bukszpan to roślina uprawiana od bardzo dawna ale szczególnie popularna w renesansowych ogrodach i parkach gdzie tworzono z niego formowane obwódki i labirynty.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!