Otoczenie budynku

Ażurowe pergole dla roślin

Pergola to obecnie bardzo popularny element małej architektury w naszych przydomowych ogrodach. Ubierając ją w piękne pnącza jesteśmy w stanie urozmaicić nawet przeciętny krajobraz. Bardzo często wykonywana jest z drewna, niestety podatnego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się nad alternatywą jaką mogą się okazać ażurowe pergole.

Pergola to obecnie bardzo popularny element małej architektury w naszych przydomowych ogrodach. Ubierając ją w piękne pnącza jesteśmy w stanie urozmaicić nawet przeciętny krajobraz. Bardzo często wykonywana jest z drewna, niestety podatnego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się nad alternatywą jaką mogą się okazać ażurowe pergole.

Stabilny i mocny fundament to podstawa. Dotyczy to zarówno stawianych domów, jak i konstrukcji florystycznych znajdujących się w ogrodzie. Żywopłoty, kaskady kolorowych kwiatów i pnącza wijące się po pergoli mogą stworzyć ciekawe kompozycje. Obecnie do najpopularniejszych należą róże pnące, chmiel japoński, milin amerykański oraz różne odmiany powojników. Ażurowe podpory to idealne rozwiązanie dla tworzenia zielonych tuneli. Są stabilne i mocne, a dodatkowo stanowią dekoracyjny element w naszym przydomowym ogrodzie. 

Pergola to stalowa konstrukcja składająca się z przestrzennych elementów, gdzie podstawę stanowi kotwa. Gwarancję solidnego wzmocnienia dają grube pręty, które bez problemu mogą udźwignąć ciężar różnorodnych pnączy. Dzięki temu, że materiał jest elastyczny, istnieje możliwość nieograniczonego kształtowania tych przestrzennych brył. Dodatkowo, zabezpieczenie antykorozyjne, uzyskane dzięki cynkowaniu ogniowemu dają gwarancję uniknięcia korozji. Dzięki temu nie ma konieczności corocznej konserwacji. 

Różnorodne rozwiązania ażurowych podpór, pozwalają upiększać nie tylko tereny wokół domów. Swoje zastosowania mogą mieć w miejskich parkach, osiedlowych dziedzińcach czy ogródkach działkowych . 

Może to być forma pergoli w kształcie wolnostojącej altany czy też zadaszonego patio. Sprawdzi się także w formie ozdobnych kolumn i łuków wydzielających przestrzeń w całym ogrodzie. Dość popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowych krat montowanych na elewacji budynku. Ciekawe kształty pozwolą wtedy formować oryginalne kompozycje z pnących się po niej roślin. 

Pergola to obecnie bardzo popularna dekoracja ogrodowa. Warto więc wykorzystać potencjał ażurowych rozwiązań, by on sam nabrał dla nas jeszcze piękniejszego wyrazu.

 

Źródło: LEGI Polska

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!