Otoczenie budynku

Ogród nocą

Projektując ogród, zazwyczaj skupiamy uwagę na jego dziennym obliczu. Niestety często zapominamy o drugim - nocnym, które jest równie ważne. Jak więc zaplanować oświetlenie ogrodu, by móc się cieszyć jego pięknem także po zachodzie słońca? Z pomocą przyjdzie szeroka oferta lamp dostępnych w wielu sklepach.

Projektując ogród, zazwyczaj skupiamy uwagę na jego dziennym obliczu. Niestety często zapominamy o drugim - nocnym, które jest równie ważne. Jak więc zaplanować oświetlenie ogrodu, by móc się cieszyć jego pięknem także po zachodzie słońca? Z pomocą przyjdzie szeroka oferta lamp dostępnych w wielu sklepach. 

Szeroki wybór 

Ciekawie oświetlony ogród staje się miejscem magicznym, gdzie chętnie spędzamy ciepłe, letnie wieczory.  Oferty sklepów są bardzo ciekawe, znajdziemy wiele rodzajów urządzeń świetlnych, które zachwycają nietypową formą, materiałem oraz kolorem. 

Lampy możemy podzielić na kilka grup różniących się od siebie wielkością i kształtem. Smukłe, wysokie, stojące słupy zwieńczone dekoracyjną latarnią posłużą do oświetlenia chodnika czy większego ogrodu. Ze względu na pokaźne gabaryty najlepiej sprawdzą się przy oświetleniu dużych powierzchni. Natomiast bardziej dyskretne lampy o wysokości kilkudziesięciu centymetrów przeznaczone są do oświetlenia alejek czy trawnika. Ostatnio bardzo popularne stają się także specjalne oprawy najazdowe umieszczane w podłożu, np. podjeździe do garażu. Przy wejściu do domu czy na bramie warto zainstalować kinkiety. Do oświetlania roślin czy innych elementów małej architektury idealne będą lampy solarne zakończone tzw. szpilką, którą możemy po prostu wbić w grunt 

Oszczędzanie energii

Lampy solarne stanowią idealne rozwiązanie do każdego ogrodu. Są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekonomiczne i ekologiczne. Ich głównymi zaletami jest przede wszystkim prosta zasada działania oraz brak konieczności zakładania instalacji elektrycznej. W ciągu dnia gromadzą energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Zatrzymana w ten sposób energia używana jest do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, a nie tradycyjne żarówki, które są bardziej energochłonne. Dlatego lampy tego typu świecą rozproszonym, łagodnym światłem o białej barwie. 

Bogactwo kształtów i barw lamp na energię słoneczną pozwala zaaranżować je praktycznie wszędzie. Mogą posłużyć do stworzenia miłych dla oka świetlnych akcentów, np. w postaci podświetlonych schodów tarasowych, oczek wodnych czy ogrodowych ścieżek. Wybór solarny lamp do ogrodu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. W zależności od potrzeb czy fantazji, możemy pokusić się o lampy imitujące kamienie, w kształcie motyli czy lilii wodnych. 

Zrób to sam - stylowy świecznik 

1. Bierzemy puszkę po konserwie i odcinamy wieko. Pustą puszkę dokładnie czyścimy i malujemy na biało. 

2. Do brzegów puszki mocujemy plastikowe klamerki do bielizny – zaczepiamy je jeden obok drugiego, bez odstępów. 

3. Do gotowej osłonki z puszki możemy włożyć szklane spodeczki ze świeczkami typu tealight. W ten prosty sposób powstaje stylowy świecznik. 

4. Do szerszej puszki możemy włożyć doniczkę z kwiatem – nasza osłonka ze spinaczy jest oryginalna i efektowna. 

Nietypowe lampiony 

1. Do wykonania oryginalnej dekoracji ogrodowej możemy użyć np. litrowych słoików bez pokrywek, które zostały nam po kiszeniu ogórków. Najefektowniej będą wyglądać lampiony z naczyń tego samego rodzaju. 

2. Każdy słoik wypełniamy żwirkiem do wysokości 5-7 cm. Możemy zdecydować się na kolorowy piasek dekoracyjny lub wykorzystać żwirek dla zwierząt. Warto wybrać silikonowy (dostępne są m.in. w kolorze białym lub mieszanym). 

3. Do słoików wkładamy średniej wielkości świeczki. Dobrze sprawdzą się te o wysokości od 5 do 7 cm. Dostępne są białe, kolorowe, zapachowe lub antykomarowe (ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku ochronią nas przed owadami!).

 

Źródło: Praktiker

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!