kızılay odtülüler dershane

Trendy

Korzyści z budowy oranżerii

Jeśli pragniemy cieszyć się letnimi promieniami słońca przez cały rok, warto pokusić się o budowę oranżerii. Takie wyodrębnione pod szkłem pomieszczenie nie tylko zapewnia wypoczynek i relaks wśród zieleni, ale także uatrakcyjnia architekturę budynku i nadaje naszemu domowi luksusowego charakteru.

Jeśli pragniemy cieszyć się letnimi promieniami słońca przez cały rok, warto pokusić się o budowę oranżerii. Takie wyodrębnione pod szkłem pomieszczenie nie tylko zapewnia wypoczynek i relaks wśród zieleni, ale także uatrakcyjnia architekturę budynku i nadaje naszemu domowi luksusowego charakteru. 

Sposób na poprawę humoru

Przez całe lato cieszyć się możemy ciepłem i słońcem, w jesienne i zimowe dni mamy go jednak coraz mniej. Szare i ponure dni źle wpływają na nasze samopoczucie. Wielu z nas dotyka też depresja sezonowa spowodowana powracającą co roku chandrą jesienną. Wywoływana jest ona przez brak światła słonecznego. Zmiany nastroju rozpoczynają się jesienią wraz z nadejściem krótkich dni, a nasilają zimą. Jesteśmy wtedy smutni, apatyczni, ospali i ociężali, bowiem gdy brakuje nam światła słonecznego, organizm produkuje mniej serotoniny - hormonu szczęścia. Aby łatwiej przetrwać zimne, szare miesiące, potrzebujemy jak najwięcej światła i częstego kontaktu z naturą. Możemy je sobie zapewnić dzięki budowie oranżerii. 

Oranżeria, zwana także całorocznym ogrodem, pełni szczególnie ważną rolę jesienią i zimą, kiedy nasze życie toczy się głównie w pomieszczeniach. Ze względu na pogodę nie możemy zbyt często korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Krótkie, zazwyczaj szare i pochmurne dni oraz brak zieleni na zewnątrz niekorzystnie wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. W tym okresie warto więc maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne i naturalne światło dzienne. Z doświetleniem pomieszczeń doskonale poradzi sobie oranżeria, która ponadto stwarza wrażenie bezpośredniego związku z naturą.  Budowa całorocznego ogrodu sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ciepłem słońca w zaciszu własnego domu nawet w zimowe dni. Ponadto, hodowla w oranżerii naszych ulubionych roślin spowoduje, że każdego dnia, niezależnie od pogody, będziemy mieli kontakt z naturą, co skutecznie uchroni nas przed sezonową depresją.

Niebywały komfort

Obecnie w Polsce oranżeria występuje stosunkowo rzadko. Tymczasem stanowi ona bardzo atrakcyjny element architektury budynku, nadając, nawet prostej bryle eleganckiego, luksusowego charakteru. Co ważne – oranżerię możemy zaplanować nie tylko na etapie projektu domu. W większości przypadków istnieje możliwość dobudowania całorocznego ogrodu przy już istniejących budynkach. Wielu z nas mylnie traktuje oranżerię wyłącznie jako całoroczny ogród. Tymczasem wyróżnia się ona multifunkcjonalnością. Może być na przykład bardzo eleganckim, przeszklonym salonem lub słoneczną jadalnią „pod niebem”. Zaletą całorocznych ogrodów jest ich luksusowy charakter, dostępny już przy niewielkich kosztach. Wystarczy bowiem otwarcie pomieszczenia na piękny, kojący krajobraz na zewnątrz, aby uczynić z oranżerii wytworny salon. Umieszczając natomiast w całorocznym ogrodzie nasze ulubione rośliny, stworzymy prywatny, zaciszny eden, w którym przez cały rok będziemy mogli cieszyć się widokiem zieleni przy filiżance porannej kawy.

 Jeśli nie możemy pozwolić sobie na budowę oranżerii, warto odpowiednio wykorzystać werandę. Pełniąc funkcję wejścia do domu, jest ona jednocześnie jego wizytówką. Wygląd werandy powinien być więc zgodny z architekturą budynku, stanowiąc spójną całość. 

Dla wielu z nas weranda pełni często także rolę tarasu – miejsca, gdzie chętnie odpoczywamy po męczącym dniu w pracy. Jeśli dodatkowo zadbamy o jej oszklenie, będziemy mogli także korzystać z jej uroków podczas chłodniejszych pór roku. 

Jak prawidłowo wybudować oranżerie

Projektowanie oranżerii należy rozpocząć od wyboru jej kształtu, miejsca pod budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonana. Aby prawidłowo spełniała ona swoją rolę, była ozdobą domu, a przy tym komfortowym miejscem do wypoczynku musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Równie ważną kwestią jest lokalizacja całorocznego ogrodu, względem stron świata. Najlepiej usytuować go od strony południowej, co sprawi, że będziemy mogli delektować się słońcem i światłem prawie przez cały dzień.

Jedną z najistotniejszych kwestii w procesie projektowania oranżerii jest staranne opracowanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu. Powinna być ona wykonana z wysokiej klasy materiałów, na przykład z aluminium, które jest odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, śnieg lub ulewny deszcz. Równie ważny jest dobór odpowiednich szyb. Muszą one zapewniać, zarówno latem, jak i zimą, należytą termoizolacyjność, a także spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na duże obciążenia - choćby zalęgającego śniegu. Naszym klientom rekomendujemy zazwyczaj szyby zespolone z zastosowaniem bezpiecznego szkła o dobranych do indywidualnych potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła.

Oranżeria jest niezwykłą, architektoniczną formą, która nie tylko nada naszemu domowi wytwornego charakteru, ale jednocześnie tworzy miniaturowe środowisko życia o specyficznym mikroklimacie. Takie pomieszczenie sprawi, że każdego dnia, niezależnie od pory roku, będziemy mogli obcować z naturą, cieszyć się słońcem i zielenią. Warto zatem rozważyć budowę prywatnego raju, jakim z pewnością jest oranżeria.

 

Źródło: OKNOPLAST

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!