kızılay odtülüler dershane

Porady

Konserwacja przydomowej automatyki

Upalny czerwiec przeplatany gwałtownymi burzami i deszczem. Tak przeważnie wygląda przełom wiosny i lata. Zmienna aura daje się we znaki nie tylko osobom wrażliwym na zawirowania pogodowe, ale również urządzeniom sterującym około-domową automatyką. Zobaczmy jak zapobiegać ewentualnym awariom tych systemów, czyli co nieco o konserwacji przydomowej automatyki.

Upalny czerwiec przeplatany gwałtownymi burzami i deszczem. Tak przeważnie wygląda przełom wiosny i lata. Zmienna aura daje się we znaki nie tylko osobom wrażliwym na zawirowania pogodowe, ale również urządzeniom sterującym około-domową automatyką. Zobaczmy jak zapobiegać ewentualnym awariom tych systemów, czyli co nieco o konserwacji przydomowej automatyki.

Gdy podczas ulewnego deszczu wracamy samochodem do domu, nie ma nic przyjemniejszego, niż widok automatycznie otwierającego się wjazdu na posesję. Aby nie spotkała nas przykra niespodzianka w postaci stawiającej opór bramy, musimy pamiętać o regularnej konserwacji skrzydeł, szyn – w przypadku bram przesuwnych, a także wszystkich urządzeń elektronicznych sterujących pracą bram zautomatyzowanych. Zimowe chłody to nie jedyny moment, w którym powinniśmy zatroszczyć się o domową automatykę. Poza działaniem niskiej temperatury ryzyko stanowią też czynniki typowe dla wiosenno-letniej aury: zmienne warunki pogodowe, porywiste wiatry i ulewne deszcze. – Fachowo dobrany napęd z odpowiednią rezerwą mocy to warunek konieczny dla bezusterkowego działania. Drugim niezbędnym czynnikiem jest profesjonalny montaż. Nie bez powodu jednak w instrukcji obsługi każdego z napędów, które oferujemy: do bram skrzydłowych, przesuwnych, a także garażowych, znajduje się zapis o odpowiedniej konserwacji konkretnego typu – podkreśla ekspert.

Zabrudzenia powodują zakłócenia

Duże różnice temperatur charakterystyczne dla zmiennej, wiosennej pogody, rzadko, ale mogą wpływać na pracę urządzeń elektronicznych znajdujących się na zewnątrz. Dlatego kontrola parametrów przeprowadzana przynajmniej raz lub dwa razy do roku przez fachowego serwisanta, jest niezbędna. To, co dla domowej automatyki możemy zrobić sami, to… sprzątanie posesji. W szczególności – miejsc wchodzących w bezpośredni kontakt z bramą. Deszcze i porywiste wiatry często pozostawiają po sobie błoto i opadłe liście. Wszelkie zanieczyszczenia należy regularnie usuwać, przede wszystkim z szyn bram przesuwnych. Bramy samonośne oraz bramy skrzydłowe radzą sobie lepiej z mniejszymi zanieczyszczeniami, zaschnięte grudy błota lub gałęzie powinny zostać jednak jak najszybciej usunięte z pola ich ruchu. 

Bezpośrednie zagrożenia

Zanieczyszczenia mogą wpływać na automatykę także bardziej bezpośrednio – do urządzeń automatycznych nierzadko dostają się owady, czasem ta sztuka może się udać nawet małym gryzoniom. – Czyszczenie elektroniki napędu, podobnie jak wyregulowanie siły automatu czy urządzeoń zabezpieczających, powinniśmy zostawić wykwalifikowanym serwisantom – uważa ekspert. Pamiętajmy, że bramy skrzydłowe muszą pokonywać także siłę wiatru, co przy zmiennej pogodzie zdarza się nader często. Wzmożona eksploatacja wpływa zaś nie tylko na napęd, ale i na zawiasy. Ich konserwacja, przy użyciu specjalistycznych olejów, jest ważnym momentem pielęgnacji całego systemu.

Prace konserwacyjne przeprowadzamy zaledwie kilka razy w roku – mroźne zimy i wiosenno-letnie zawirowania pogodowe to dobre preteksty do zadbania o domową automatykę. Minimalny wysiłek, jaki w to włożymy, zaprocentuje wieloletnim, bezawaryjnym działaniem systemów, co pozwoli cieszyć się komfortem ich użytkowania każdego dnia roku.

Źródło: FAAC


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!