kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak dobrać kostkę brukową?

Kostka brukowa to materiał najchętniej wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż bogaty wybór form i kolorów daje olbrzymie możliwości zagospodarowania powierzchni wokół budynku tj.: ścieżki, tarasy i podjazdy.

Kostka brukowa to materiał najchętniej wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż bogaty wybór form i kolorów daje olbrzymie możliwości zagospodarowania powierzchni wokół budynku tj.: ścieżki, tarasy i podjazdy.

To własnie materiały nawierzchniowe w ogromnym stopniu zadecydują jak finalnie będzie prezentowała się nasza posesja. Pierwszym krokiem jest przygotowanie przemyślanego projektu, według którego zostanie wykonana nawierzchnia. Musi on zawierać nie tylko plan przebiegu ścieżek, umiejscowienia tarasów czy placów, ale również wszystkie szczegóły odnośnie kształtu, koloru oraz faktury materiału, z którego będziemy korzystali. Doświadczony projektant z pewnością zwróci na to uwagę, aby dostosować kostkę brukową do rodzaju i intensywności ruchu. Nie zapominając również o naszych upodobaniach, pod które dobierze rodzaj nawierzchni współgrający z zabudową.

Ogólnie panująca zasada brzmi: na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się duże kostki, tam gdzie przestrzeń jest ograniczona i bardziej skomplikowana lepiej sprawdzą się małe kostki. Drobny bruk umożliwia bardzo precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w trudno dostępnych zakamarkach. Chociaż większe płyty wizualnie zwiększają przestrzeń, na ogół nie jest jednak dobrym pomysłem wykorzystywanie ich w tym celu. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach jest bowiem bardzo nieekonomiczne i wiąże się z licznymi odpadami materiału.

Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej prezentują się na okazałej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale też wzbogacą przestrzeń. Aby jednak uniknąć chaosu warto postawić na proste układy oraz ograniczyć się do maksymalnie 3 kolorów. Z kolei na niewielkich powierzchniach najlepiej jest oprzeć swój projekt na dwóch kolorach, z czego jeden powinien być dominujący; jasny środek z ciemną oprawą lub na odwrotnie.

Wybierając kostkę trzeba wziąć pod uwagę przyszłe przeznaczenie danego miejsca. Najistotniejsze jest dobranie grubości kostki do przeszłego natężenia ruchu na tym terenie. Ciągi piesze, alejki i ścieżki wymagają kostki o grubości 4 cm lub płyty od 3 do 4 cm. Natomiast na podjazdach, parkingach czy drogach dojazdowych musimy zastosować kostkę o grubości co najmniej 6 cm do 8 cm.

Teraz przejdziemy do kolejnej ważnej rzeczy jaką jest kolor. Nawet jeśli upodobaliśmy sobie jasne i słoneczne barwy nawierzchni warto zastosować materiał o ciemniejszym odcieniu w miejscach gdzie narażony będzie na trudne do usunięcia zabrudzenie tj. okolice garażu. Mądrym posunięciem będzie także specjalne zabezpieczenie kostki lub skorzystanie z materiałów impregnowanych fabrycznie.

Opracowanie tekstu: Michał Wilczewski

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!